Seat Leon – Bogata historia kultowego samochodu

Nie ulega wątpliwości, że Seat Leon jest jednym z najpopularniejszych projektów słynnej hiszpańskiej marki. I ciężko się temu dziwić – samochód ten już od pierwszej generacji wyróżniał się doskonałą prezencją i bogatym, jak na tamte lata, wyposażeniem. Pojazd uplasował się w kategorii klasy kompaktowej i jest produkowany od 1999 roku, czyli od ponad 20 lat. Jak zatem auto zmieniało się podczas prezentowania każdej kolejnej generacji? Czym wyróżnia się najnowsza wersja samochodu na tle konkurencyjnych marek? Jak przedstawiały się poszczególne modele Seata Leon na rynku motoryzacyjnym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest klasa kompaktowa?

Aby jednak szczegółowo poruszyć temat Seata Leon, najsampierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest klasa kompaktowa. Otóż definicja omawianego przez nas pojęcia przedstawia się następująco:

Klasa kompaktowa – znana również pod pojęciem „autosegment C” – oznacza średnią klasę samochodów osobowych. Auta te charakteryzują się zgrabną budową, przez co bardzo często nazywane są także samochodami kompaktowymi. Klasa kompaktowa ma za zadanie zapewnić komfort jazdy dla czterech osób i stosunkowo sporą przestrzeń na przewożenie bagażu.

Warto dodać, że samochody klasy kompaktowej przeznaczone są zarówno do jazdy po mieście, jak i do nieco dłuższych, turystycznych wycieczek. Obecnie mówi się, że pojazdy tego typu stoją gdzieś pomiędzy samochodami miejskimi i autami klasy średniej.

Pierwsza generacja Seata Leon

Pierwsza wersja Seata Leon została odsłonięta w roku 1998. Auto zostało stworzone na bazie płyty podłogowej Audi A3 oraz Volkswagena Golfa 4. Dodatkowo cały wygląd deski rozdzielczej zaprojektowano na bazie Audi A3. To znacząco wpłynęło na wizualne aspekty auta – nie można było nie zauważyć podobieństwa do konkurencyjnej marki, która posiadała wtedy zarówno miłośników, jak i sceptyków. Seat Leon I oferowany był w dwóch wersjach nadwozia: hatchback i sedan. Ciekawostką jest natomiast, że druga z omawianych przez nas wersji zyskała odrębną nazwę – mówiono wtedy bowiem o Seacie Toledo. Pierwsza generacja Seata Leon charakteryzowała się sportowym designem o subtelnych konturach w kształcie łuku. Nie ulega wątpliwości, że w latach dziewięćdziesiątych auto to było definicją nowoczesności i niespełnionym marzeniem wielu kierowców.

Seat Leon II – hybryda Volkswagena i Audi?

Druga generacja Seata Leon została zaprezentowana 7 lat później po powstaniu pierwowzoru – w roku 2005. Odsłonięcie modelu odbyło się podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Samochód, podobnie jak pierwsze dziecko w rodzinie Leon, został zbudowany na bazie płyty podłogowej Audi A3, Volkswagena Golfa 5 oraz Skody Octavia. Nowa wersja Seata Leon bez wątpienia wyróżniała się nowoczesnym designem: eleganckie, owalne reflektory, okrągła atrapa chłodnicy i widoczne przetłoczenia na linii bocznej sprawiały, że samochód niewątpliwie nawiązywał do marki Seat https://promoto.seat-auto.pl. 4 lata od zaprezentowania drugiej generacji pojazdu, Seat Leon przeszedł lifting: zmieniono wtedy charakterystyczne reflektory, atrapę chłodnicy oraz zderzaki.

Prezentacja w Paryżu – Trzecia generacja Seata Leon

Podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu, w roku 2012, zaprezentowano trzecią generację Seata Leon. Auto zostało zbudowane na podstawie płyty podłogowej MQB, na której z kolei zaprojektowano takie samochody, jak:

  • Audi A3
  • Skoda Octavia
  • Skoda Rapid
  • Volkswagen Golf 7

Pojazd zaprojektowano według zupełnie nowych standardów typu nadwozia. Seat Leon III dostępny był bowiem w trzech wersjach: pięciodrzwiowy hatchback, trzydrzwiowy hatchback oraz pięciodrzwiowe kombi – ostatni typ został zaprezentowany w roku 2013 podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Trzeba przyznać, że wizualne aspekty opisywanego pojazdu robiły niemałe wrażenie. Ostre kontury nadwozia i LEDowe przednie reflektory sprawiły, że trzecia generacja Seata Leon stała się niewątpliwym wzorem dla konkurencyjnych marek motoryzacyjnych.

Najmłodsze dziecko w rodzinie Seata Leon – Czwarta generacja

Początkiem roku 2020 zaprezentowano czwartą, najnowszą obecnie, generację Seata Leon. Uznaje się, że model ten jest swego rodzaju kontynuacją poprzedniego projektu – Seat Leon charakteryzuje się bowiem trapezową atrapą chłodnicy, niewielkimi reflektorami i podłużną maską. Wizualnie pojazd znacząco różni się od pierwowzoru – najnowszy model samochodu stanowi bowiem synonim innowacji, elegancji i prestiżu. Auto występuje w następujących wersjach nadwozia:

  • Pięciodrzwiowy hatchback
  • Pięciodrzwiowe kombi
  • Czterodrzwiowy sedan

Ciekawostką jest natomiast, że w październiku roku 2020, a więc dosłownie chwilę temu, została zaprezentowana sportowa wersja Seata Leon IV: Cupra Leon. Odsłonięcie najnowszej wersji samochodu wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Zwolennicy marki Seat zachwycają się zupełnie nowym projektem, zaś cała reszta zadaje sobie proste pytanie: Gdzie podział się charakter kultowego Seata Leon?

Kamil Author