Czy grozi mi Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni lat coraz częściej odczuwamy negatywne skutki niezdrowego trybu życia. Z wiekiem mierzymy się z rosnącą liczbą chorób, spośród których część jest nieuleczalna. W związku z tym warto wiedzieć, czego powinniśmy unikać i na jakie objawy zwracać szczególną uwagę. W tym artykule dowiesz się, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób można z nią walczyć. Zaprezentujemy Ci także podstawowe symptomy omawianej przez nas dolegliwości i przyczyny, które negatywnie wpływają na jej rozwój. Jeśli zatem interesujesz się tematyką zdrowia, świetnie trafiłeś! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POChP – Co to jest?

Aby jednak móc szczegółowo omówić owe zagadnienie, najpierw musimy wyjaśnić, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przewlekła dolegliwość płucna, charakteryzująca się specyficznymi objawami. Wśród najpopularniejszych z nich możemy wymienić na przykład:

  • Odkrztuszanie – Przewlekła odmiana kaszlu może być symptomem wielu chorób płucnych. Wśród nich jest oczywiście POChP, które charakteryzuje się systematycznymi napadami kaszlu o określonej porze dnia – na przykład z samego rana. J
  • Wypluwanie wydzieliny – Plwocina, bo tak fachowo nazywamy wydzielinę odkrztuszaną przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, jest flegmą, w skład której wchodzą: ślina, resztki pokarmowe, pyły, komórki złuszczonego nabłonka. W dalszych fazach choroby możemy zaobserwować w niej również ropę lub krew.
  • Odczuwanie duszności – Systematycznie powtarzające się uczucie braku możliwości złapania powietrza również może być objawem POChP. Warto zaznaczyć jednak, że nie mamy tu na myśli jednorazowej duszności, a jedynie jej przewlekłą odmianę.
  • Pogorszenie się kondycji fizycznej – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, podobnie jak wszystkie inne dolegliwości oddechowe, charakteryzuje się obniżeniem tolerancji wysiłku. To właśnie po aktywności fizycznej najczęściej możemy zaobserwować wymienione powyżej duszności.

Jeśli zatem zaobserwowałeś u siebie podobną dolegliwość, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/, a następnie przejdź do dalszej części artykułu. Dowiesz się tam w jaki sposób walczyć z POChP i co może być przyczyną choroby.

Najczęstsze przyczyny POChP

Jedną z najczęstszych przyczyn omawianej przez nas dolegliwości jest nic innego, jak palenie tytoniu. To właśnie palacze stanowią bowiem aż 90% spośród wszystkich zachorowań. Co ciekawe – większość z nich nawet po zdiagnozowaniu choroby nie kwapią się do porzucenia nałogu. To jednak nie jedyna przyczyna POChP. Poniżej znajdziesz listę szkodliwych czynników, które mogą wpłynąć na złą kondycję Twoich płuc.

  • Praca w pyle – Zanieczyszczone środowisko pracy to kolejny z aspektów wymieniany jako jedna z podstawowych przyczyn POChP. To właśnie dlatego grupę docelową choroby najczęściej stanowią górnicy, hutnicy i pracownicy tartaków. Warto zaznaczyć jednak, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc coraz częściej dotyka także kobiety. Stanowią one już 1/3 spośród wszystkich zachorowań i również ma na to wpływ praca w pyle. To prawda – panie najczęściej nie pracują na hutach. Zdarza się jednak, że są stylistkami paznokci, a to sprawia, że również pracują w pyle.
  • Złe ogrzewanie domu – Okres zimowy to najgorsza pora dla naszych płuc. Zewsząd otaczają nas bowiem mieszkania i fabryki, w których spala się szkodliwe dla środowiska substancje. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że materiały te zamieniają się w dym, który, w konsekwencji, osiada na naszych płucach. Jeśli sam ogrzewasz dom nieekologicznymi materiałami, musisz liczyć się z tym, że stanowisz zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla swojej rodziny.
  • Indywidualne predyspozycje – Choć na palenie papierosów i ogrzewanie domu mamy wpływ, niestety nie zawsze możemy unikać POChP. Dobrym przykładem na potwierdzenie owej tezy są predyspozycje indywidualne, na które nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Mowa tu o przebytych w przeszłości chorobach, takich jak na przykład gruźlica lub niedobór enzymu alfa1-antytrypsyny.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/. To portal dedykowany wszystkim osobom, które podejrzewają, że mogą być nosicielami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jeśli zatem podejrzewasz, że dolegliwość ta dotyczy właśnie Ciebie, koniecznie zapoznaj się z zamieszczonymi tam informacjami.

Jak wygląda leczenie POChP?

Na początek zła informacja: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Warto jednak podkreślić, że mimo to można ją leczyć w sposób objawowy. Pierwszym krokiem do podniesienia komfortu życia chorego jest porzucenie szkodliwych nałogów – na przykład papierosów. Następnie należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu – jeśli nigdy nie byłeś typem sportowca, zacznij od krótkich spacerów i systematycznie zwiększaj swoją aktywność. Dopiero po wdrożeniu tych aspektów można mówić o zastosowaniu leków.

Kamil Author