Jak przebiega sprzedaż mieszkania w miejscowości Gliwice?

Temat rynku nieruchomości staje się w Polsce niezwykle popularny. Szacunkowa wartość tej gałęzi gospodarki wynosi około 100 miliardów złotych rocznie. Obecnie buduje się bardzo dużo. Rynek jest także niezwykle chłonny. Wciąż zauważa się duże niedobory mieszkań. W przypadku Polski na tysiąc mieszkańców przypada około dwadzieścia procent mniej lokali niż średnia Unii Europejskiej. Sprawia to, że w dużych aglomeracjach wciąż istnieje niedobór mieszkań. Jest to idealny moment jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie.

Od czego zacząć?

Zdecydowana większość transakcji na rynku dotyczy mieszkań używanych. Są to z reguły mieszkania zlokalizowane w bardzo atrakcyjnych częściach miasta. Starsze osiedla często są dobrze przemyślane pod względem przestrzennym oraz komunikacyjnym. Na początek powinniśmy oszacować wartość naszego mieszkania. Podstawowy błąd to ocena wartości nieruchomości „na oko”. Wiele osób sprzedających mieszkanie nie zajmuje się tym zawodowo. Powinniśmy poświęcić nieco czasu na zapoznanie z lokalnym rynkiem. W przypadku Gliwic cena metra kwadratowego używanego mieszkania wynosi około trzech i pół tysiąca złotych. Nie oznacza to wcale, że za taką kwotę powinniśmy sprzedawać mieszkanie. Nasze mieszkanie jest warte dokładnie tyle ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. W celu uniknięcia błędów możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Istnieje wiele agencji nieruchomości, które pomogą nam w wycenie oraz znalezieniu potencjalnego kupca. Wielu sprzedających jest emocjonalnie związanych ze sprzedawanym lokalem. Generuje to dużo nieporozumień, które ostatecznie przedłużają czas jaki mieszkania pozostają bez zainteresowania kupujących.

Czy należy negocjować?

W przypadku rynku nieruchomości negocjacje są czymś naturalnym. Musimy być gotowi na to, że potencjalny kupujący będzie chciał uzyskać rabat. Jest to powszechne zjawisko, szczególnie w przypadku mieszkań używanych. Wpływa na to fakt, że ceny nieruchomości na naszym rynku z reguły wielokrotnie przekraczają kilkuletni dochód przeciętnej rodziny. Nawet kilka procent rabatu może się w tym przypadku przełożyć na wielotysięczne oszczędności. Na tym rynku funkcjonują takie terminy jak cena ofertowa, cena transakcyjna oraz wartości rynkowa nieruchomości. Jeżeli zamierzamy sprzedać mieszkanie powinniśmy zacząć od ostatniego czynnika. Poznanie rynkowej wartości naszego mieszkania Gliwice sprzedaż jest kluczem do prawidłowego przebiegu sprzedaży. Następnie powinniśmy określić cenę ofertową. Wiemy już, że czekają nas negocjacje dlatego powinniśmy tak zdefiniować cenę abyśmy mieli możliwość zaoferowania rozsądnego upustu. Nie możemy oczywiście przesadzić, gdyż wygórowana cena odstraszy potencjalnych kupujących. Podstawowe informacje dostępne są na wielu stronach internetowych. Chociaż przeprowadzenie transakcji na rynku nieruchomości na pierwszy rzut oka wydaje się być czymś bardzo skomplikowanym nie jest to prawda. Jeżeli jednak nie mamy czasu lub ochoty zapoznawać się ze szczegółami rynku powinniśmy skorzystać z usług agencji nieruchomości.

Zainteresować cię może także artykuł: http://edrobiazg.com.pl/nowe-czy-uzywane-mieszkania-w-miejscowosci-gliwice/

Kamil Author